صفحه اول   |  گویش روستا   |  گالری تصاویر   |  تماس   |  ارتباط با مدیریت   |  پیوندها  
 صفحه اصلی    اساسنامه    عضویت    اعضا    فعالیت های شرکت    شخصیت ها    کارگروه ها    اتاق فکر    پیشنهادات    نقشه و فرهنگ طار  
چهارشنبه، 5 آبان 1400 - 00:58   
  تازه ترین اخبار:برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز     بیانیه آژانس اتمی درباره توسعه غنی‌سازی در سایت نطنز     چگونه تحول دیجیتالی می‌تواند مشاغل پایدار ایجاد کند؟     افزایش بیش از ۳۵ درصدی تولید ماشین لباسشویی     خانواده ایرانی کوچک شد     مخالف حذف یک شبه ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم     مهمترین خواص ضدالتهابی انار برای بدن     چین چگونه همه‌گیری کرونا را مهار می‌کند؟     واردات واکسن کرونا از سوی هلال احمر ۱۰۰میلیون دزی شد     بیش از ۷۸ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمار کرونایی در قاره آسیا     چرا هوای تهران طی سه سال اخیر آلوده‌تر شده است؟     سند تالاب‌ها و همه انفال به اسم منابع‌طبیعی صادر شود     بارش باران در ۱۳ استان/ ورود سامانه بارشی جدید از پنجشنبه     هوای تهران، آلوده برای گروه‌های حساس     از آفرینش‌های ادبی تا آخرینش‌های ادبی حوزه هنری      چراغ تعزیه خاموش می‌شود؟     8 نقاشی متفاوت از پاییز را تماشا کنید     نگذاریم اولین ثبت جهانی همدان به اتفاقی تلخ تبدیل شود     تاج‌آباد در آستانه جهانی شدن؛ از آرزوهای بلند تا ترس از گردشگر      هنر رفوگری مکمل فرش‌بافی است       
اساسنامه

مقدمه

                                    حسن تعاون مدنیت و داد                                         مایه الفت بود و اتحاد

قرآن کریم همه مومنان را به همکاری و همدلی در امور خیر و رعایت تقوی فراخوانده است . با الهام از این اصل مقدس ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سعی بر تحقق فراخون الهی دارد . بر این پایه ، اصول 43 و44 قانون اساسی، رسالت سنگین تحقق عدالت اقتصادی و پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه های خاص را تأمین می کند و زمینه را برای جلوگیری از تبدیل دولت به یک کارفرمای بزرگ مطلق آماده می سازد. حال بر یک یک اعضای شرکت های تعاونی است تا با همراهی و همدلی و حس تعاون و معاضدت به گسترش این فکر و عمل به این اندیشه همت گمارند.متن حاضر اساسنامه شرکت تعاونی توسعه و عمران یاران طار نطنز می باشد که بر اساس قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب سیزدهم شهریور سال 1370 که ملهم از اصول 43 و44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشد تهیه و تنظیم گردیده و به عنوان یک میثاق و سند همکاری مورد توافق اعضاء قرار گرفته و به تصویب آن ها رسیده است.

اعضای تعاونی شرکت تعاونی توسعه و عمران یاران طار نطنز در آغاز این همکاری خجسته و مشارکت مبارک که «آزادانه و با اختیار کامل» و با قبول سهم در «مشارکت اقتصادی» آن را پذیرفته اند ، تعهد می نماید که ضمن انجام وظیفه در قبال مسئولیت خود با رعایت «حقوق مساوی اعضاء»کوشش فردی و تلاش همگانی شان را همراه با «کسب علم و آگاهی و به کارگیری مستمر دانش روز» برای موفقیت هرچه بیش تر اهداف این همیاری و مشارکت با تأکید بر اصول عمومی همیاری و تعاون که در فرهنگ اسلامی و ایرانی، ریشه ای پای برجا و پیشینه ای دیرینه دارد، شاهد گام های استوار و دستان پرتوان تک تک اعضاء باشیم که همدلانه برای رشد و توسعه فرهنگ تعاونی و گسترش روحیه مشارکت جو و مشارکت پذیر ، فعالانه دست به هم داده اند و می کوشند تا همسو و هم جهت «در کنار کلیه تعاونگران کشور» در جهت ایجاد اشتغال مولد و ارائه خدمات عادلانه و منصفانه موردنیاز مردم و راه اندازی چرخهای تولید و خدمات، با افزایش بهره وری و بکارگیری پس اندازهای هرچند مختصر، ضمن تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی «یاری رسان جامعه» و دولت نیز باشند

 

فصل اول

ماده 1- نام : شرکت تعاونی توسعه و عمران یاران طار نطنز و نوع آن تولیدی - توزیعی است که در این اساسنامه به اختصار ، «تعاونی» نامیده می شود .

در صورتی که تعاونی به منظوراشتغال اعضاء تأسیس شود و در امور مربوط به تولیدات کشاورزی ، دامداری و پرورش و صید ماهی ، صنعتی، معدنی، توسعه و عمران شهری روستایی و عشایری ، احداث مسکن ، تولیدات فرهنگی و نظایر اینها فعالیت کند ، نوع آن تولیدی خواهد بود.

در صورتیکه به منظور تأمین نیازمندیهای مشترک اعضاء تأسیس شود و در امور مربوط به تهیه و توزیع کالا ، تهیه مسکن، خدمات مربوط به اداره مجتمع های مسکونی، خدمات صادرات، اداری، آموزشی، بهداشتی درمانی، مشاوره ای، اشتغال و سایر زمینه ها برای اعضاء فعالیت کند توزیعی خواهد بود.

در صورتیکه تعاونی بخواهد به هر دو نوع فعالیت بپردازد نوع آن تولیدی - توزیعی خواهد بود. به هر حال باید در جای خالی حسب مورد، عبارت تولیدی یا توزیعی و یا تولیدی- توزیعی درج شود.

ماده 2- اهداف تعاونی:

1- ترویج و تحکیم مشارکت ، همکاری و تعاون عمومی.

2- توسعه، عمران و آبادانی روستا.

3- رفع مشکلات و موانع رشد و توسعه روستا.

4- همگامی با دولت جهت تحقق سیاستها و طرحهای ملی منطقه ای.

5- ایجاد بسترهای مناسب جهت مشارکت و خودیاری مردم در اجرای طرحهای دولت.

6- ایجاد اشتغال، فقرزدایی و توسعه عدالت اجتماعی.

7- اقدام جهت تأمین نیازمندیهای اعضاء و نیازمندیهای روستا.

ماده 3- موضوع فعالیت:

1- مطالعه و شناسایی استعدادها و مزیتهای نسبی منطقه به منظور تهیه طرحهای مناسب و مورد نیاز.

2- مطالعه و شناسایی مشکلات رشد  وتوسعه منطقه و تهیه و تدوین راهکارهای رفع آنها.

3- ایجاد بانک اطلاعاتی و سایت اطلاع رسانی ویژه منطقه.

4- شناسایی و ایجاد زمینه ها و بسترهای مناسب جهت ایجاد و توسعه اشتغال بیکاران.

5- سرمایه گذاری در بخشهای مختلف تولیدی (صنعت و معدن – کشاورزی) و خدماتی(حمل و نقل ، بهداشت و درمان، فرهنگی و هنری، ورزشی، بازرگانی و ...).

6- تملک واحدهای دولتی و تصدی امور قابل واگذاری دولتی در راستای تحقق اهداف سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و قانون پنج ساله چهارم و پنجم.

7- شرکت در مناقصه ها و مزایده های دولتی.

8- اجرای طرحها و پروژه های ملی.

9- طراحی و ایجاد مجتمع های تولیدی و خدماتی (مجتمع های کشاورزی، قالیبافی، بازارچه ها، واحدهای صنوف همگن و ...) خصوصا در قالب شرکتهای تعاونی.

10- جذب سرمایه و سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت توسعه و عمران منطقه با رعایت قوانین و مقررات.

11- انجام فعالیت های اعتباری با رعایت قوانین پولی و مالی کشور و اخذ مجوزهای لازم از بانک.

12- اخذ وام قرض الحسنه و سایر تسهیلات اعتباری از صندوق تعاون، بانکهاو سایر مؤسسات اعتباری.

13- اخذ کمک های فنی و اعتباری و هدایای نقدی از دولت، اشخاص حقیقی و حقوقی.

14- همکاری و مشارکت دستگاههای دولتی و بخش خصوصی در اجرای طرحهای ملی، منطقه ای.

15- انجام هر گونه فعالیت در راستای تحقق اهداف سیاستهای ابلاغی اصل 44 قانون اساسی، سند توسعه بخش تعاون و قانون برنامه های توسعه و سایر برنامه های دولت.

تبصره 1- در صورتیکه برای انجام هر یک از فعالیتهای موضوع تعاونی، نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح قانونی باشد تعاونی مکلف به اخذ آن است.

(حسب موضوع فعالیت تعاونی ممکن است لازم باشد تبصره یا تبصره های دیگری اضافه شود به دفترچه راهنمای موضوع فعالیت ها مراجعه گردد و تبصره های اضافی نوشته شود.)

ماده 4- حوزه عملیات تعاونی: شهرستان نطنز می باشد.(محدوده جغرافیایی فعالیت تعاونی مانند روستا، شهر، شهرستان، استان یا سراسر کشور نوشته شود.)

ماده 5- مدت تعاونی از تاریخ ثبت به مدت نامحدود است.

 (مدت تعاونی می تواند نامحدود و یا برای مدتی محدود تعیین شود.در هر حال در تعاونی های مسکن مدت محدود و حداکثر 5 سال خواهد بود.)

ماده 6- مرکز اصلی عملیات تعاونی شهرستان نطنز روستای طار و نشانی آن شهرستان نطنز روستای طار است.

هیئت مدیره می تواند اقدام به ایجاد شعب و دفاتر نمایندگی در سایر نقاط داخل و خارج از کشور نموده و یا عندالاقتضا در مورد تغییر آن اقدام کند؛ در اینصورت میبایست موضوع را به مرجع ثبت تعاونی اعلام تا نسبت به ثبت آگهی آن در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران اقدام گردد یک نسخه از آگهی مزبور نیز توسط هیئت مدیره باید حسب مورد به وزارت تعاون و یا اداره کل تعاون استان محل مرکز اصلی تعاونی ارسال گردد.

(شهر و یا روستایی که اداره امور تعاونی در آن مستقر است بعنوان مرکز اصلی تعاونی باید نوشته شود؛ نشانی دفتر مرکزی (مرکز اداره امور تعاونی) نیز بعنوان نشانی مرکز اصلی درج شود.)

ماده 7- سرمایه اولیه تعاونی مبلغ 739800000 ریال است که به 822 سهم 900000 ریالی منقسم گردیده است ، مبلغ 246600000 ریال آن نقدا توسط اعضاء پرداخت و معادل صفر ریال نیز بصورت آورده غیر نقدی توسط اعضاء به تعاونی تسلیم و مابقی در تعهد آنها می باشد.

ماده 8- هر یک از اعضای تعاونی باید حداقل معادل یک سوم مبلغ اسمی سهامی را که خریداری نموده، در موقع تأسیس تعاونی پرداخت کند.

تبصره – اعضاء مکلفند ظرف مدتی که مجمع عمومی عادی تعیین می کند و از دوسال تجاوز نخواهد کرد مبلغ پرداخت نشده سهام خود را تأدیه نمایند.

ماده 9- سهم اعضاء در تأمین سرمایه تعاونی برابر است مگر اینکه مجمع عمومی عادی تصویب نماید که بعضی از اعضاء سهم بیشتری تأدیه نمایند؛ در اینصورت حداکثر میزان سهام هر عضو نباید از 15 درصد سرمایه تعاونی تجاوز کند.

ماده 10- سهام تعاونی با نام و غیر قابل تقسیم است و انتقال آن به اعضاء یا متقاضیان عضویت (واجد شرایط) جدید با موافقت هیئت مدیره و با رعایت سقف موضوع ماده 9 مجاز می باشد.

ماده 11- تعاونی ظرف مدت یکسال از تاریخ ثبت یا افزایش سرمایه ، حسب مورد برای هر یک از اعضاء به میزان سهامی که خریداری کرده اند ورقه سهم صادر و تحویل خو.اهد نمود.

تبصره 1- ورقه سهم باید متحدالشکل، چاپی و دارای شماره ترتیب بوده و نام تعاونی و شماره ثبت آن و مبلغ اسمی سهم و تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آن است در آن درج و به امضای مدیر عامل و یک نفر از اعضای

هیئت مدیره که دارای امضای مجاز است برسد؛ مادام که اوراق سهام صادر نشده تعاونی باید به اعضاء گواهینامه موقت سهم که معرف تعداد، مبلغ اسمی و مبلغ پرداخت شده است تحویل نماید.

تبصره 2- نام و نشانی و تعداد سهم هر یک از سهامداران و موارد نقل و انتقال آن باید در دفتر سهام تعاونی به ثبت برسد. هر نقل و انتقالی که بدون رعایت تشریفات فوق بعمل آید، از نظر شرکت فاقد اعتبار است.

فصل دوم- مقررات مربوط به عضویت

ماده12- عضویت در تعاونی برای کلیه واجدین شرایط اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی که نیاز به خدمات تعاونی داشته باشند آزاد است:

الف- شرایط عمومی:

1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

2- عدم ممنوعیت قانونی و حجر.

3- عدم عضویت همزمان در تعاونی مشابه.

4- درخواست کتبی عضویت و تعهد رعایت مقررات اساسنامه و خرید حداقل یک سهم از سهام تعاونی.

ب- شرایط اختصاصی

کسانی می توانند عضو شرکت شوند که مالکیت آب قنوات ثلاثه سرابان – شلیلم و گلاب را داشته باشند و یا به صورت مورثی مالکیت آنان احراز شود که در این رابطه نظر هیئت مدیره مبنی بر عضویت یا عدم عضویت الزامی است.

تبصره – احراز شرایط عضویت هر متقاضی بعهده هئیت مدیره است و هیچگونه تبعیض یا محدودیتی برای عضویت واجدین شرایط نباید وجود داشته باشد مگر به سبب عدم کفایت امکانات و ظرفیت تعاونی هئیت مدیره مکلف است در مواردی که متقاضیان فاقد هر یک از شرایط مذکوره باشند درخواست عضویت آنها را رد کند.

ماده 13- مسئولیت مالی اعضاء در تعاونی محدود به میزان سهم آنان می باشد مگر آنکه در قرارداد ترتیب دیگری شرط شده باشد.

تبصره- مسئولیت دستگاههای عمومی تأمین کننده سرمایه تعاونی(موضوع ماده 17 قانون) به میزان سرمایه متعلق به آنان می باشد مگر در قرارداد ترتیب دیگری شرط شده باشد.

 

ماده 14- کلیه اعضاء مکلفند به وظایف و مسئولیتهایی که در حدود قوانین و مقررات تعهد کرده اند عمل کنند.

ماده 15- تعاونی می تواند توسط هیئت مدیره طلب خود را از عضو با اخطار کتبی مطالبه نماید و در صورت وصول نشدن طلب و سپری شدن 30 روز از تاریخ اخطار نامه از کل مطالبات وی از تعاونی و در صورت عدم تکافو از بهای سهام وی برداشت کند و هر گاه مبالغ مذکور کفایت نکند تعاونی برای وصول مازاد طلب خود به بدهکار مراجعه خواهد کرد.

ماده 16- خروج عضو از تعاونی، اختیاری است و نمی توان آن را منع کرد.

تبصره – در صورتیکه خروج اختیاری عضو موجب ضرری برای تعاونی باشد وی ملزم به جبران است.

(در صورتیکه تعاونی از نوع تولیدی باشد تبصره ذیل نیز باید اضافه شود.)

تبصره 2- در تعاونیهای تولید هیئت مدیره موظف است قبلا اعضای متخصص تعاونی را شناسایی و مراتب را به آنها اعلام نماید. در اینصورت اینگونه اعضاء حداقل 6 ماه قبل از استعفاء از عضویت باید مراتب را کتباً به هیئت مدیره اطلاع دهند.

ماده 17- در موارد زیر عضو از تعاونی اخراج می شود:

1- از دست دادن هر یک از شرایط عمومی یا اختصاصی عضویت مقرر در این اساسنامه به استناد گزارش مکتوب مراجع ذیربط.

2- عدم رعایت مقررات اساسنامه و سایر تعهدات قانونی پس از دو اخطار کتبی توسط هیئت مدیره به فاصله 15 روز و گذشتن 15 روز از تاریخ اخطار دوم

3- ارتکاب اعمالی که موجب زیان مادی شود و وی نتواند ظرف مدت یکسال آن را جبران نماید یا انجام اعمالی که به حیثیت و اعتبار تعاونی لطمه وارد کند و یا با تعاونی رقابتی ناسالم نماید.

تبصره – تشخیص موارد فوق بنا به پیشنهاد هر یک از هیئت مدیره یا بازرسان و تصویب مجمع عمومی عادی خواهد بود.

ماده 18- در صورت لغو عضویت به سبب فوت، استعفاء، انحلال و اخراج، ارزش سهام عضو بر اساس ارزش اسمی محاسبه و پس از منظور نمودن سایر حقوق و مطالبات وی به دیون تعاونی تبدیل میشود و پس از کسر بدهی وی به تعاونی، به او یا ورثه اش ظرف مدت سه ماه پرداخت و تسویه حساب خواهد شد.

تبصره – در صورتیکه ورثه تقاضا نماید که سهم عضو متوفی از عین اموال تعاونی پرداخت شود و تراضی یا مصالحه ممکن نباشد، چنانچه عین ، قابل واگذاری بوده و به تشخیص هیئت مدیره موجب اخلال و ضرر فاحش به اعضاء و

تعاونی نگردد آن قسمت از اموال تسلیم ورثه میشود.

ماده 19- در صورت فوت عضو، ورثه وی که واجد شرایط عضویت با رعایت تبصره ماده 12 این اساسنامه باشند ، عضو تعاونی شناخته می شوند و در صورت تعدد بایستی مابه التفاوت افزایش سهم ناشی از تعدد خود را به تعاونی بپردازند؛ اما اگر کتبا اعلام نمایند که مایل به عضویت در تعاونی نیستند و یا هیچکدام واجد شرایط نباشند، عضویت لغو می گردد.

تبصره – اگر تعداد ورثه بیش از ظرفیت تعاونی باشد، یک یا چند نفر به تعداد مورد نیاز تعاونی توافق سایر وراث و به تشخیص هیئت مدیره عضو تعاونی شناخته میشوند.

فصل سوم- ارکان تعاونی

ماده 20- ارکان تعاونی عبارتست از:

1- مجمع عمومی                            2- هیئت مدیره                             3- بازرس/ بازرسان

1- مجمع عمومی:

ماده 21- مجامع عمومی تعاونی به دوصورت تشکیل می گردد مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده

چگونگی تشکیل مجمع عمومی و سایر مقررات مربوطه مطابق آئین نامه تشکیل مجمع عمومی (موضوع تبصره 3 ماده 33 قانون بخش تعاونی) خو.اهد بود.

2- هیئت مدیره :

ماده 22- هیئت مدیره مرکب از 5 نفر عضو اصلی علی البدل می باشد که از میان اعضاء برای مدت سه سال با رأی مخفی و اکثریت نسبی آراء انتخاب می شوند. حائزین اکثریت بعد از اعضاء اصلی به ترتیب علی البدل شناخته می شوند و انتخاب مجدد هر یک از اعضاء اصلی و علی البدل حداکثر برای دو نوبت متوالی بلامانع است.

(تعداد اعضای اصلی هیئت مدیره 3 یا 5 یا 7 نفر بوده و تا یک سوم اعضای اصلی، اعضای علی البدل خواهند بود.)

تبصره 1- افرادی که در هر یک از نوبتهای متوالی بعدی موفق به کسب دو سوم آراء کل اعضاء تعاونی شوند از ممنوعیت مندرج در این ماده مستثنی خواهند بود.

تبصره 2- هیئت مدیره دراولین جلسه از میان خود یک نفر را بعنوان رئیس هیئت مدیره، یک نفر را به عنوان نایب

 

رئیس و یک نفر را بعنوان منشی انتخاب می کند.

تبصره 3- در صورت استعفاء فوت، ممنوعیت قانونی و یا غیبت غیر موجه مکرر هر یک از اعضای اصلی هیئت مدیره یکی از اعضای علی البدل به ترتیب آراء بیشتر برای بقیه مدت مقرر به جانشینی وی در جلسات هیئت مدیره شرکت می نماید. غیبت غیر موجه مکرر به موادی اطلاق می شود که عضو، علیرغم اطلاع از دعوت، بدون اجازه قبلی و یا عذر موجه حداقل در چهار جلسه متوالی و یا هشت جلسه غیر متوالی طی یکسال در جلسات هیئت مدیره حاضر نشود.

تبصره 4- در صورت استعفای دسته جمعی و قبولی آن توسط مجامع عمومی فوق العاده ، مجمع عمومی عادی بنا به دعوت هیئت مدیره مستعفی و یا وزارت تعاون برای انتخاب هیئت مدیره جدید تشکیل خواهد شد.

تبصره 5- در مواردیکه هیئت مدیره از اکثریت مقرر خارج شود ، در فاصله مدت لازم برای انتخاب و تکمیل اعضای هیئت مدیره ، به وزارت تعاون اختیار داده می شود که به منظور اداره امور جاری تعاونی، برای جانشینی اشخاصی که به یکی از دلایل فوق در جلسات هیئت مدیره شرکت نمی کنند از میان اعضای تعاونی، تعداد لازم را موقتا و حداکثر برای مدت پنج ماه منصوب نماید.

ماده 23- پس از انقضای مدت مأموریت هیئت مدیره در صورتیکه هیئت مدیره جدید انتخاب نشده باشد هیئت مدیره موجود تا انتخاب و قبولی هیئت مدیره جدید کماکان به وظایف خود در تعاونی ادامه داده و مسئولیت اداره امور تعاونی را بر عهده خواهد داشت.

ماده 24- هیئت مدیره مکلف است جهت مدیریت تعاونی و اجرای تصمیمات مجامع عمومی و هیئت مدیره ، فرد واجد شرایطی را از بین اعضاء یا از خارج ار تعاونی، برای مدت دو سال به عنوان مدیر عامل تعاونی انتخاب کند که زیر نظر هیئت مدیره انجام وظیفه نماید. وظایف و اختیارات و حقوق و مزایای مدیر عامل طبق آئین نامه ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد هیئت مدیره به تصویب مجمع عمومی عادی خواهد رسید.

ماده 25- جلسات هیئت مدیره هر دو هفته یکبار در موعد و محل معینی که قبلاً به تصویب هیئت مدیره رسیده با حضور بیش از نصف اعضای اصلی هیئت مدیره تشکیل و رسمیت می یابد و برای اتخاذ تصمیم رأی اکثریت اعضاء حاضر در جلسه ضروری است. تصمیمات هیئت مدیره در دفتری به نام دفتر صورتجلسات هیئت مدیره ثبت می گردد و به امضای اعضای حاضر در جلسه می رسد.

تبصره – جلسه فوق العاده هیئت مدیره با دعوت کتبی رئیس یا نائب رئیس هیئت مدیره یا مدیر عامل و در صورت

 عدم دعوت کتبی آنان با دعوت کتبی اکثریت اعضای هیئت مدیره تشکیل می گردد.

ماده 26- هیئت مدیره جز در مواردی که به موجب اساسنامه اتخاذ تصمیم درباره آنها در صلاحیت مجامع عمومی قرار داده شده ، در سایر موارد وبرای تحقق اهداف ، موضوع و عملیات تعاونی با رعایت قوانین و مقررات جاری و اساسنامه و مصوبات مجامع عمومی و رعایت صرفه و صلاح تعاونی و اعضاء دارای اختیارات لازم جهت اداره امور تعاونی بوده و منجمله عهده دار انجام وظایف ذیل است:

1- دعوت مجمع عمومی (عادی، فوق العاده)

2- اجرای اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی و سایر مقررات مربوط

3- نصب و عزل و قبول و استعفای مدیر عامل و نظارت بر عملیات وی و پیشنهاد حدود وظایف و اختیارات و میزان حقوق و مزایای مدیر عامل به مجمع عمومی

4- قبول درخواست عضویت و اخذ تصمیم نسبت به انتقال سهام اعضاء به یکدیگر و دریافت استعفای هر یک از اعضای هیئت مدیره

5- نظارت بر مخارج جاری شرکت و رسیدگی به حسابها و ارائه به بازرس/بازرسان و تسلیم به موقع گزارش مالی و ترازنامه به مجمع عمومی

6- تهیه و تنظیم طرحها و برنامه ها و بودجه و سایر پیشنهادات و ارائه به مجمع عمومی جهت اتخاذ تصمیم

7- تهیه و تنظیم دستورالعملهای داخلی تعاونی و تقدیم آن به مجمع عمومی برای تصویب

8- پیشنهاد آئین نامه حداقل و حداکثر حقوق و مزایای هیئت مدیره و پاداش آنان که باید در چارچوب ضوابط وزارت تعاون باشد ،جهت تصویب مجمع عمومی عادی

9- تعیین نماینده یا وکیل در دادگاهها و مراجع قانونی و سایر سازمانها با حق وکیل غیر

10- تعیین نماینده از بین اعضای تعاونی برای حضور در جلسات مجمع عمومی شرکتها و اتحادیه هایی که تعاونی در آنها مشارکت دارد.

11- تعیین و معرفی صاحبان امضای مجاز(یک یا دو نفر از اعضای هیئت مدیره به اتفاق مدیر عامل) برای قراردادها و اسناد تعهد آور تعاونی

12- انجام سایر وظایف و تکالیفی که به موحب این اساسنامه مستقیما و یا به اعتبار تصدی اداره امور تعاونی بر عهده هئیت مدیره گذارده شده است.

ماده 27- هیئت مدیره نماینده قانونی تعاونی است و می تواند مستقیما و یا با وکالت با حق توکیل ،این نمایندگی

را در دادگاهها و مراجع قانونی و سایر سازمانها اعمال کند.

مسئولیت هیئت مدیره در مقابل تعاونی مسئولیت وکیل در مقابل موکل است.

ماده 28- معاملات تعاونی با هر یک از اعضاء هیئت مدیره، مدیر عامل، بازرس/بازرسان/، تابع آئین نامه ای خواهد بود که در چارچوب دستور العمل وزارت تعاون به تصویب مجمع عمومی عادی تعاون می رسد.

ماده 29- هیئت مدیره وظائف خود را به صورت جمعی انجام می دهد و هیچیک از اعضاء هیئت مدیره حق ندارد از اختیارات هیئت، منفردا استفاده کند مگر در موارد خاص که وکالت یا نمایندگی کتبی از طرف هیئت مدیره داشته باشد. هیئت مدیره میتواند قسمتی از اختیارات خود را با اکثریت سه چهارم آراء به مدیر عامل تفویض کند.

ماده 30- تحویل و تحول و انتقال مسئولیت از هیئت مدیره سابق به هیئت مدیره بعدی باید بلافاصله بعد از تاریخ قبولی سمت هیئت مدیره و تأیید صحت انتخابات توسط وزارت تعاون صورت گیرد و کلیه اوراق و اسناد و دفاتر و حسابها و موجودیهای تعاونی به هیئت مدیره جدید، تحویل و پس از ثبت تغییرات در اداره ثبت شرکتها ترتیب معرفی اعضاهای مجاز داده شود.

تبصره- شروع تصدی مشروط به این است که در صورت عدم"فوت یا قبول استعفاء یا برکناری" هیئت مدیره قبلی، مدت مأموریت آنها خاتمه یافته باشد. بعد از قانونی شدن شروع تصدی، تا زمانی که ترتیب معرفی امضاهای مجاز داده نشده، هیئت مدیره جدید می تواند اختیارات محدودی را به هیئت مدیره قبلی تفویض کند و در هر حال هر اقدام باید با تصمیم هیئت مدیره جدید باشد.

ماده 31- مراتب نقل و انتقال باید در صورت مجلسی منعکس و به امضای اکثریت اعضای هیئت مدیره سابق و اعضای هیئت مدیره جدید و بازرس/بازرسان/ شرکت برسد. صورت مجلس مذکور باید جزو اسناد شرکت نگهداری شود.

تبصره- در صورتیکه اعضای هیئت مدیره قبلی اقدام به تحویل ننمایند به عنوان متصرف غیر مجاز در اموال غیر و خیانت درامانت تحت تعقیب قرار می گیرند.

ماده 32- استعفای هر یک از اعضای هیئت مدیره تا تعیین عضو جدید و قبولی سمت آن رافع مسئولیت نسبت به وظایف نخواهد بود.

ماده 33- هیچ یک از اعضای هیئت مدیره یا بازرس/ بازرسان یا مدیر عامل تعاونی نمی تواند سمت بازرسی یا مدیریت عامل و یا عضویت هیئت مدیره شرکت تعاونی دیگری را با موضوع و فعالیت مشابه قبول کند.

ماده 34- نخستین هیئت مدیره تعاونی موظف است ظرف یکماه از تاریخ جلسه مجمع عمومی عادی برای ثبت

تعاونی در مراجع ذیصلاحیت اقدام کند.

ماده 35- داوطلبان عضویت در هیئت مدیره و یا بازرسی و یا مدیریت عامل تعاونی باید واجد شرایط زیر باشند:

1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

2- ایمان و تعهد عملی به اسلام "در تعاونی های متشکل از اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی ، تعهد عملی به دین خود".

3- دارا بودن اطلاعات یا تجربه لازم برای انجام وظایف متناسب با آن تعاونی.

4- عدم ممنوعیت قانونی و حجر.

5- عدم عضویت در گروه های محارب و عدم ارتکاب جرائم بر ضد امنیت و جعل اسناد.

6- عدم سابقه محکومیت ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس، تصرف غیر قانونی دراموال دولتی و ورشکستگی به تقصیر.

3- بازرسی

ماده 36- مجمع عمومی عادی سه نفر از اشخاص حقیقی یا حقوقی را برای مدت یک سال مالی به عنوان بازرس/بازرسان انتخاب می کند.انتخاب مجدد آنان بلامانع است.

"تعداد بازرسان باید عدد فرد باشد مثلاً یک یا سه نفر"

تبصره 1- در صورت فوق یا ممنوعیت قانونی و یا استعفای بازرس/بازرسان/ اصلی، هیئت مدیره مکلف است ظرف ده روز بازرس/بازرسان/ علی البدل را به ترتیب آراء بیشتر برای بقیه مدت دعوت نماید.

تبصره2- حق الزحمه و پاداش بازرسان با تصویب مجمع عمومی تعیین می گردد.

تبصره 3- تا زمانی که بازرس/بازرسان/ جدید انتخاب و قبولی سمت نکرده اند بازرس/بازرسان/ قبلی کماکان مسئولیت بازرسی را به عهده دارند.

ماده 37- وظایف بازرسان تعاونی به شرح زیراست:

1- نظارت مستمر بر انطباق نحوه اداره امور تعاونی و عملیات و معاملات انجام شده با اساسنامه و قوانین و مقررات و دستورالعملهای مربوطه.

2- رسیدگی به حسابها، دفاتر، اسناد – صورتهای مالی از قبیل ترازنامه و حسابهای عملکرد و سود و زیان، بودجه پیشنهادی و گزارشات هیئت مدیره ، مجمع عمومی، شخصا و یا در صورت لزوم با استفاده از کارشناس که در این صورت پرداخت هزینه کارشناس با تصویب مجمع عمومی بر عهده تعاونی خواهد بود.

3- رسیدگی به شکایات اعضاء و ارائه گزارش به مجمع عمومی و مراجع ذیربط.

4- تذکر کتبی تخلفات موجود در نحوه اداره امور تعاونی به هیئت مدیره و مدیر عامل و تقاضای رفع نقص.

5- نظارت بر انجام حسابرسی و رسیدگی به گزارشهای حسابرسی و گزارش نتیجه رسیدگی به مجمع عمومی تعاونی و مراجع ذیربط.

تبصره1- بازرس موظف است/ بازرسان موظفند/ گزارش جامعی راجع به وضعیت تعاونی به مجمع عمومی عادی سالیانه تسلیم کند. گزارش بازرس باید لااقل 10 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه جهت مراجعه صاحبان سهام در مرکز تعاونی آماده باشد. در صورتیکه تعاونی بازرسان متعدد داشته باشد هر یک می تواند به تنهایی وظایف خود را انجام دهد. لیکن کلیه بازرسان باید گزارش واحدی تهیه کنند. در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان، موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش ذکر خواهد شد.

تبصره 2- بازرس/ بازرسان/ حق دخالت مستقیم در اداره امورتعاونی را نداشته ولی می تواند / می توانند/.بدون حق رأی در جلسات هیئت مدیره شرکت کند/ کنند/ و نظرات خود را نسبت به مسائل جاری تعاونی اظهار نظر دارد/دارند/.

ماده 38- در صورتیکه هر یک از بازرسان تشخیص دهد که هیئت مدیره و یا مدیر عامل در انجام وظایف محوله مرتکب تخلفی شده و به تذکرات ترتیب اثر نمی دهند، مکلف است از هیئت مدیره تقاضای برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی به گزارش خود را بنماید.

ماده 39- بازرس/بازرسان/ نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می شود طبق قواعد عمومی مربوط به مسئولیت مدنی مسئول است.

فصل چهارم- مقررات مالی

ماده 40- ابتدای سال مالی تعاونی اول فروردین ماه و انتهای آن آخر اسفند ماه همان سال خواهد بود به استثنای سال اول تأسیس که از تاریخ تشکیل تا پایان اسفند ماه است.

ماده 41- هیئت مدیره موظف است نسخه ای از گزارشها، صورت های مالی تا پایان دوره از قبیل ترازنامه و حسابهای عملکرد و سود و زیان، پیشنهاد نحوه تقسیم سود خالص و بودجه پیشنهادی سال بعد را پس از آماده

شدن حداکثر تا 30 روز قبل از تاریخ تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه بری رسیدگی به بازرس/بازرسان تسلیم نموده و علاوه بر آن هر سه ماه یکبار تراز آزمایشی حسابهای تعاونی را همراه با تجزیه و تحلیل فعالیت سه ماهه تعاونی تهیه و در اختیار بازرس/بازرسان قرار دهد و نسخه ای از آنها را نیز به وزارت تعاون ارسال دارد.

ماده 42- هر یک از اعضاء در صورت مشاهده نقص یا تخلف در اداره امور تعاونی می تواند گزارش و یا شکایات خود را به بازرس /بازرسان اعلام نماید و در صورت عدم اخذ نتیجه و باقی بودن بر شکایت ، با وزارت تعاون مکاتبه کند. هیئت مدیره مکلف به اجرای نظر وزارت تعاون مزبور که به طور کتبی و رسمی ابلاغ می شود خواهد بود.

مدیران تعاونی موظفند با کارشناسان، حسابرس یا حسابرسان منتخب وزارت تعاون همکاری بنمایند و کلیه اسناد و مدارک موردنیاز را دراختیارشان قرار دهند.

ماده 43- در تهیه و تنظیم اسناد حسابداری و دفاتر قانونی و صورتهای مالی، رعایت اصول و موازین، روشهای متداول و قابل قبول و قوانین و مقررات جاری الزامی است.

ماده 44- هدایا و کمکهای بلاعوض در صورتی که از طرف اعطاء کننده برای مصرف خاصی تعیین نشده باشد اگر نقدی باشد بحساب درآمد و اگر غیر نقدی باشد تقویم و به حساب درآمد منظور خواهد شد.

ماده 45- افتتاح هر نوع حساب نزد بانکها، صندوق تعاون و سایر مؤسسات اعتباری، پس از تصویب هیئت مدیره با امضاهای مجاز معرفی شده از طرف هیئت مدیره امکان پذیر خواهد بود.

ماده 46- سود خالص تعاونی در هر سال مالی به ترتیب زیر تقسیم می شود:

1- از حداقل پنج درصد به بالا با تصویب مجمع عمومی عادی، به عنوان ذخیره قانونی منظور می شود.

2- حداکثر پنج درصد از سود خالص بعنوان اندوخته احتیاطی به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی به حساب مربوطه منظور میگردد و نحوه مصرف آن با تصویب مجمع عمومی عادی

3- چهار درصد از سود خالص بعنوان حق تعاون و آموزش به صندوق تعاون واریز می گردد.

4- درصدی از سود جهت پاداش به اعضاء، کارکنان،مدیران و بازرسان به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی تخصیص داده می شود.

5- پس از وضع وجوه فوق باقیمانده سود خالص به نسبت سهام تقسیم می گردد.

(در تعاونی های تولیدی در جای خالی می توان نوشت: به نسبت سهام و در تعاونی های توزیعی نوشته شود:50% به نسبت سهام و مابقی به نسبت معاملات اعضاء با تعاونی)

تبصره 1- ذخیره قانونی تا زمانی که مبلغ کل ذخیره حاصل از درآمدهای مذکور به میزان یک چهارم معدل سرمایه سه سال اخیر تعاونی نرسیده باشد الزامی است.

تبصره 2- تعاونی می تواند با تصویب مجمع عمومی عادی تا حداکثر یک دوم ذخیره قانونی را جهت افزایش سرمایه

 خود به کار برد. استفاده مجدد از باقیمانده آن جهت افزایش سرمایه مجاز نیست.

تبصره 3- هیئت مدیره میتواند از محل اندوخته احتیاطی با تصویب مجمع عمومی عادی مبلغی را برای انجام امور خیریه و عام المنفعه تخصیص دهد.

فصل پنجم: مقررات مختلف

ماده 47- هر یک از دستگاهها، شرکتها و مؤسسات موضوع ماده 17 قانون بخش تعاونی که بدون عضویت، در تعاونی مشارکت یا سرمایه گذاری کرده باشد میتواند نماینده ای برای نظارت بر تعاونی و حضور در جلسات مجامع عمومی و هیئت مدیره به عنوان ناظر داشته باشد.

ماده 48- انحلال، ادغام یا تغییر موادی از اساسنامه تعاونی که مغایر شروط و قراردادهای منعقد با منابع تأمین کننده اعتبار و کمک مالی و امکانات مختلف و سرمایه گذاری و مشارکت باشد موکول به موافقت مراجع مذکور خواهد بود.

ماده 49- در صورتیکه مجمع عمومی فوق العاده تغییر بعضی از مواد اساسنامه را تصویب کند در صورت تأیید وزارت تعاون ( از جهت انطباق با قانون بخش تعاونی) معتبر خواهد بود.

ماده 50- کلیه اموالی که از منابع عمومی دولتی و بانک ها در اختیار تعاونی قرار گرفته باشد انحلال آن باید مسترد شود.

ماده 51- ادغام تعاونی یا انحلال آن تابع ضوابط مقرر در قانون بخش تعاونی و آئین نامه های اجرائی مربوط می باشد.

ماده 52- در صورت بروز اختلاف بین تعاونی و اعضای آن و یا بین تعاونی و سایر شرکتهای تعاونی با موضوع فعالیت مشابه، موضوع اختلاف برای داوری بصورت کدخدا منشی به اتحادیه مربوط ارجاع خواهد شد و چنانچه بین تعاونی و اتحادیه ذیربط آن ، اختلافی بروز نماید موضوع اختلاف به اتاق تعاون مربوط جهت داوری (بصورت کدخدا  منشی ) ارجاع می شود.

- در صورت بروز اختلافات بین تعاونی و سایر تعاونی هایی که موضوع فعالیت آنها مشابه نباشد، اتاق تعاون مرجع داوری  (بصورت کدخدا منشی) خواهد بود.

این اساسنامه در 52 ماده و 28 تبصره در مجمع عمومی عادی نخستین مورخه 03/09/1391 به تصویب رسید و آنچه در آن پیش بینی نشده تابع قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ، قانون شرکت های تعاونی(در مواردیکه به قوت خود باقی است) آئین نامه ها، دستورالعملهای قانونی و قرارهای منعقده بین شرکت و اعضاء و یا مؤسسات طرف قرارداد می باشد.

 پربیننده ترین مطالب
  محو یادگار نوشته‌ها از پیکره گنبد باز نطنز
  استخدام مهندس برق الکترونیک و مهندس مکانیک جامدات از اصفهان جهت کار در نطنز
  استخدام مهندس برق الکترونیک و مهندس مکانیک جامدات از اصفهان جهت کار در نطنز/تاریخ خبر 7/11 بیشتر.....
  محو یادگار نوشته‌ها از پیکره گنبد باز نطنز/تاریخ خبر 7/11 بیشتر.....
  برگزاری تعزیه بعد از دوسال در تکیه تاریخی نطنز + تصاویر/تاریخ خبر 7/25 بیشتر....
  برگزاری تعزیه بعد از دوسال در تکیه تاریخی نطنز + تصاویر
  برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز
  تاج‌آباد در آستانه جهانی شدن؛ از آرزوهای بلند تا ترس از گردشگر
  هنر رفوگری مکمل فرش‌بافی است
  گروه میراث/تاج‌آباد در آستانه جهانی شدن؛ از آرزوهای بلند تا ترس از گردشگر /تاریخ خبر 8/4 بیشتر.....
 
 آخرین مطالب
  برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز
  برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز/تاریخ خبر 8/4 بیشتر.....
  بیانیه آژانس اتمی درباره توسعه غنی‌سازی در سایت نطنز
  بیانیه آژانس اتمی درباره توسعه غنی‌سازی در سایت نطنز/تاریخ خبر /4 بیشتر....
  چگونه تحول دیجیتالی می‌تواند مشاغل پایدار ایجاد کند؟
  گروه اقتصاد/چگونه تحول دیجیتالی می‌تواند مشاغل پایدار ایجاد کند؟تاریخ خبر 8/4 بیشتر.....
  افزایش بیش از ۳۵ درصدی تولید ماشین لباسشویی
  گروه اقتصاد/افزایش بیش از ۳۵ درصدی تولید ماشین لباسشویی/تاریخ خبر 8/4 بیشتر....
  خانواده ایرانی کوچک شد
  گروه اقتصاد/خانواده ایرانی کوچک شد/تاریخ خبر 8/4 بیشتر....
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© یاران طار 1392
info@yarantar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار