الیاف اکریلیک از مهم ترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی به شمار می رود.الیاف اکریلیک از اکریلونیتریل که یک ماده پتروشیمیایی است تشکیل شده است. معمولاً اکریلونیتریل با مقادیر کمی از سایر مواد شیمیایی، ترکیب می گردد تا قابلیت جذب رنگ الیاف تولیدی افزایش یابد.

 از نظر ساختار پلیمری، نخ اکریلیک به دوروش تر ریسی و روش خشک ریسی تولید میشود.

اصطلاح نخ یا الیاف اکریلیک به الیافی گفته می شود که زنجیر پلیمر آن شامل حداقل 85 درصد وزنی کومنومراکریلونیتریل باشد و همچنین مشابه آن الیاف مد اکریلیک است که شامل حداکثر 85 و حداقل 35 درصد وزنی کومنومراکریلونیتریل می باشد.

. الیاف اکریلیک از نظر خواص و موارد استفاده با وزن مخصوص کم، جایگزین پشم میشودکه پس از ریسیده شدن می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد. برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت اکرو(زرد اهویی یا کتان شسته نشده) در غیر اینصورت به ”صورت طبیعی“یا” سفید خام “ویا ”رنگ نشده“ تولید می شوند.

 اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت داردو قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد. در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباسهای زمستانی، کشباف های ضخیم، به مصرف می رسد.

اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و  نور خوشید مقاوم است. هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد.

 

از خصوصیات نخ اکرلیک می توان به چند نکته اشاره کرد:

اکریلیک نسبت به بید و روغن و مواد چرب ،همچنین مواد شیمیایی و نور خورشید مقاوم میباشد .1

نخ اکریلیک بسیار بادوام است و فرش های بافته شده با این نخ ماندگاری بالایی دارند .2

نخ اکریلیک به لحاظ ثبات نوری ، شست وشو و سایش بسیار مقاوم است .3

نخ اکریلیک در برابر حرارت بسیار مقاوم میباشد .4

5 . فرش تراکم بهتری دارد و نخ های اکریلیک پفکی شده و میزان نخ مصرفی فرش را کاهش میدهند و هم فرش را درست پوشش میدهند و هم وزن فرش سبک تر می شود

پرز نخ کاهش می یابد .6

زیر دست نرم تری دارد.7

پارگی نخ کمتر میباشد .8

 

در فرش های اکریلیک ،نخ تار و یا نخ بوم از جنس صد در صد پنبه میباشد .و نخ پود از جنس صد در صد کنف یا جوت است. نخ ریشه از جنس صد در صد پنبه است. برای دریافت قیمت نخ اکریلیک می توانید به وب سایت الوان زرین نطنز مراجعه کنید.                          

نخ هیت ست شده

امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد راندمان تولید را افزایش میدهد.

این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان فرش از نخ هیت ست است. هیت ست تقریبا برای ماشین آلات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم های بالای فرش نخ ها باید دارای مقاومت در برابر پاره گی زیادی داشته باشند تا پاره گی بیش از حد تولید را مختل نکند.

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخارآب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به کلیه نخ های مصنوعی می باشد.

فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و استفاده راحت تر برای مصرف کننده خواهد بود.

اصولا فرایند بخار دهی نخ های اکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در باربر پارگی،پایداری بالا در برابر حرارت ، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد و در نتیجه به حد اقل رسیدن احتمال کاهش رنگ پس ا زشستشو، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت با زیر دست نرم تر می شود . الوان زرین نطنز زیر نظر مدرس دیجیتال مارکتینگ بهزاد حسین عباسی در حوزه فروش آنلاین محصولات خود ارائه خدمت می کند.

 

شرکت الوان زرریس نطنز                                                

زمینه فعالیت: تولیدکننده انواع نخ اکریلیک فرش ماشینی

شرکت الوان زرریس نطنزدر سال 1381با انگیزه ایجاد اشتغال در منطقه وتوسعه اقتصاد کشوروبرطرف نمودن کمبود بازاردر زمینه نخ اکریلیک در شهرستان نطنز تاسیس تا زمینه ای مناسب جهت فعالیت هدفمند و پویا فراهم آید از آنجا که هدف مؤسسین ایجاد مجموعه ای نو پا باتکنولوژی پیشرفته بود  پس از مطالعه وبرسیهای فنی انجام یافته ماشین آلات مورد نیاز از چهار کشور سوئیس ، آلمان ، فرانسه  و ایتالیاکه دراین صنعت سر آمد میباشد وارد گردید .

این تکنولوژی نیازمند کادری فنی وآموزش دیده بود ،بنابر این برای تولید کالایی مرغوب ودر خور شان و منزلت ایرانی، از متخصصین خارجی  جهت تربیت و انتقال دانش فنی به کار کنان استفاده گردید و همچنین برای تامین مواد اولیه مرغوب شرکت موفق به عقد قرارداد طولانی مدت بابت خرید مواد اولیه از تولید کنندگان درجه اول در سطح جهان شد .

برای حفظ کیفیت کالای تولید شده  سیستم های کنترل کیفیت پایه ریزی و مستقر گردید که پس از طی مراحل آن شرکت موفق به دریافت گواهینامه های ISO9001 ،   ISO45001،ISO14001    در استاندارد ملی و همچنین نشان اعتماد ملی ، نشان لیاقت و مدیریت کار آفرینی ، نشان اعتماد مصرف کننده و سایر نشان های  کیفیت گردید .

از اهداف تعریف شده در سیستم مدیریت کلان شرکت میتوان به تولید مداوم ویکنواخت  با حفظ مرغوبیت کالا  ، تاکید برموفقیت های اقتصادی با فراهم آوردن تکنولوژی روز دنیا ، تامین مطالبات و حفظ رضایت مشتریان از هر نوع  و همچنین رفاه کارکنان اشاره کرد .

بنابراین در راستای این اهداف با برنامه ریزی های صورت گرفته، شرکت مفتخر گردید در سال 1384 موفق به اخذ لوح شایستگی صنعت و معدن ودر سال 1385 بعنوان واحد نمونه انتخاب شود. 

در حال حاضر با تلاش همه جانبه کارکنان و همراهی مشتریان وفادار ، تولید این واحد صنعتی بالغ بر 6هزار تن نخ اکریلیک (از نمره 5/10 تا 36 ) در سال در جهت تامین بخشی از نیاز بازار داخل میباشد.